Загальна кількість переглядів сторінки

вівторок, 2 вересня 2008 р.

Tonquin Valley - Літній Альп Табір 2008


Цього року я вперше відвідав так званий Summer Camp що організовує John Booth кожного року від Едмонтон-ської секції альп клубу Канади. Табір починався о 8-й годині ранку 17 серпня у неділю, з Edith Cavell гостел точніше там починалась стежка до Wates-Gibson alpine hut. Хижина що належить ACC (Alpine Club of Canada) . Йти до хатини було всього 18 км з чим ми (Я, Mike Wolowyk i JP Sharpe) легко впорались за якихось 5 годин. Погода була просто чудова! сонячно і тепло і вже в 2-й годині ми насолоджувались видом на гору Outpost і одноіменне озеро перед хатою.
Озеро дуже чисте і ми пили воду прямо з нього а також постійно готували на ній їду.
Я пробував знайти якогось компанйона на поїздку - та безуспішно. Тому мусів використати свій мінівен Dodge Caravan. Витягнув два ряди крісел і перетворив його в пересувну хату де і ночував одну ніч, і не помилився, оскільки місць в гостелі не було. Стежка до hut спочатку співпадає з стежкою що веде до мальовничого озера Amethyst i Rampart - гірського ланцюжка. На 7-му км ми перетнули річку з цікавою назвою - Astoria i поступово досягнуди Chrome Lake (Хром) в долині Eremite. На стежці бачили велику купу г... мої супутники сказали що це ведмідь, я не дуже повірив, та вони кажуть - подивись скільки там ягід, Олені ягід не їдять, a карабінів і дзвіночків там не було - це добрий знак :-)

Дикі звірі тут не рідкість
(це фото зробив Phil Kemp)


Ми несли свої речі і дещо з спорядження - альпіністський шнур. Харчі і ще дещо несли так звані - портери. Я спочатку думав що це жарт та виявилось що це спеціальні люди яких виділив головний офіс АСС спеціально для переноски вантажів - сильні і швидкі хлопці і звісно за гроші.

Народ сходився до хатини ще на протязі семи годин.
всього нас було 20 різного віку від 28 до 70+
Звязок зі світом втратився ще на перших метрах стежки (мобільний) і вже ніде себе не проявляв, група мала супутниковий телефон та він працював погано, по годині шукав "service" і часто і надовго обривався.
Всього до хати було 18 км. і знаходиться вона серед гарного лісу на вистоті 1900м. За допомогою чергових зготували їсти, незамітно прийшов вечір.
Кожна вечеря була з вином, яке воно було смачне.... певно тому на вечір всі й приходили.
На стіл ставився паперовий ящик на 1 галлон (=3.78 літра) - хороша тара для вина в горах і добре все таки що галлон більший за літр ;-),
за їдою і вином будувались плани на завтра. Люди самі визначали куди і з ким йти. Я вибрав сходження на вершину McDonnell (3261м)
до вершини було майже 1400 м по висоті.
Вийшли здається в 5-й (треба таки вести журнали (log))



короткий підйом древнім лісом і ми виходимо до початку крутого моренного гребеню, світає... починаємо підйом по ньому.













Зліва від нас схили піка Outpost (2880m) крутими скельними стінами і загрозливо нависшим льодовиком.








Справа видно два піка з смішними як на мене назвами Parapet i Paragon, з одинаковими висотами 3030м, тим не менше маршрути туди досить складні,





ми потрохи переходими праворуч. Вже видніється лід під камінням чорно-коричневого кольору, Далі видно великий льодовик з тріщинами, який вище вже покритий снігом. Cпочатку було чим вище - тим холодніше але з сідловини стало навпаки. По снігу всі йщли у зв'язках оскільки була небезпека провалитись в льодову тріщину.






Далі ми вийшли на кам'яну сідловину і по простому гребені почали підніматися на вершину піку McDonnell.






Ось і вершина з чудовими краєвидами і сотнями інших вершин у всіх напрямках, гори, гори і гори.




Недалеко видно сусідній Simon 3322m пік та ідея сходити ще і на нього відпала сама собою - за день невстигнути....










за Rampart проглядається Amethyst озеро.











Чудово видно Outpost і Memorial - піки,
об'єкти наших майбутніх сходжень,
на горизонті гарна і знаменита гора Edith Cavell 3363 m










Взагалі в Скелястих горах більше 100 піків вищі за 3000м а 11 вищі за 11,000 ft.
Їх тут називають одинадцяти-тисячниками і звісно цінять більше...
Скелясті гори нагадують і Карпати, і Кавказ - є багато снігу і льодовиків, лавини йдуть круглий рік в деяких місцях. Також тут дуже багато красивих гірських озер, які як дорогоцінні камені, щедро і густо розсипані по Скелястим горам.
... на вершині ми пробули хвилин 20 і неспіша почали спуск по шляху підйому.



Зійшовшими з льодовика заглянули в льодові печери що тягнуться на багато - багато метрів під льодовиком. В мене склалось враження що льодовик прямо висить як арка над скельним ложем і при бажанні може і можна пройти під льодовиком на інший схил гори.



До хати повернулися десь в 5-6 вечора.
Там нас чекала смачна вечеря, багато вина і нескінченні розмови про сьогоднішні і завтрашні маршрути, і про те що ми називаємо життям ....
В ночі була сильно гроза з блискавками, як в стробоскопі, і безперервним гулом, дощ лляв як і з відра і було добре лежати на стриху хати (власне там і були наші спальні місця на 20 людей) і щось не дуже вірилось що завтра вдасться кудись піти....




(пишу продовження ......... )

понеділок, 21 квітня 2008 р.

Телефон, cellphone, Internet.


Звязок в Канаді і Альберті працює добре але має деякі відмінності від України та Європи, про які варто розповісти.
Наземний провідний телефон (якому вже більше 100 років). Він розділяється на місцевий (local) та міжміський (long distance). Місцевий звязок забезпечується однією з компаній великих, як то TELUS чи SHAW так і малими яких є звісно більше. Для місцевого зв'язку характерна лише абонентська місячна плата (від $15 до $35 в місяць) всі місцеві дзвінки безкоштовні і необмежені в часі, на старому телефонному (dial-up) можна висіти днями. (в цьому випадку до вас буде неможливо дозвонитись). Всі телефонні номери є 10-ти значними, раніше було 7 цифр, тепер коди міст включені в номер, як у Едмонтоні так і в маленьких селах. Якщо потрібно подзвонити десь за 30-40 км то це вже стає long distance, і вже потрібно набирати 1 + 10-ти значний номер. Поки що Альберта поділена на дві частини, північна - разом з Едмонтоним мають код 780 і південна, з Калгарі має код 403. В місті можна набирати як з кодом так і без коду, дзвінок всеодно буде місцевим. Але якщо захочеться подзвонити в сусідне містечко, де той самий код міста то потрібно будне набирати всі 11 цифр і дзвінок вже буде платним.
Між-міські дзвінки, як правило, надають так звані Long-distance companies. Їх є досить багато, лише потрібно знайти хто має кращі для Вас умови. Вибрана вами компанія підключає вас до свого сервісу. Дзвінки в США, Канаду і деякі інші країни відбуваються в такому форматі 1-(3 цифри-код району)-7 цифр-місцевий номер. Дзвінки за кордон: 011-(код країни)-(код міста)-(номер). Час рахують похвилинно часто включаючи і час чекання (коли просто ідуть дзвінки, але ще не взято трубку).
Встановити телефон відносно просто - потрібно подзвонити в телефонну компанію і сказати що вам потрібний телефон по такій то адресі. Встановлення займає 1-5 днів і коштує від $0 до $35. При переїзді на нову адресу - телефонний номер - зберігається (він вважається вашею власністю, а не телефонної компанії). Плата за переїзд така сама як і за встановлення. Платити гроші відразу - непотрібно, плата буде включена в перший рахунок що прийде по пошті. (тобто фізично не потрібно їти на телефонну станцію і писати заяву чи платити гроші).
Такі послуги як визначник номера, дзвінок по занятому номері перенаправлення і т.п. на одних компаніях (TELUS) платні, на інших входять в абонентну плату.
Зараз швидко поширюється так звані Digital phone. на вигляд і по функціям він не відрізняється від звичайного. Різниця в тому що він працює через швидкісний інтернет, а не через звичайні телефонні дроти, як правило всі додаткові функції включені до послуг, що ще цікаво - так це те, що можна самому вибрати (area code), тобто можна жити в Едмонтоні і мати місцевий номер з New York чи San-Francisco, чи то з Ottawa чи Toronto. Що зробить long dictance - місцевим зв'язком. Такий телефон можна і на Україні поставити - потрібно лише - швидкісний інтернет.
Ми особисто, користуємось таким телефоном вже 4-ри роки разом зі швидкісним інтернетом
(5 Mb/sec - реально 1.5 - 5 Мегабіт /сек) від невеликої компанії CIA (звучить, як цру :-),
Тобто ми маємо НЕОБМЕЖЕНИЙ швидкісний кабельний інтернет разом з домашнім телефоном (+ визначник номера, автовідповідач, конференц звязок і ще декілька функцій...) за $39.95 в місяць.

Cellphone (сотовий телефон) - мобільний зв'язок. Cell - це сота по українськи...
Я спробую описати що є, а ви порівняти з тим що вам знайоме :-)
Почнемо:
Всі cellphone мають прямий міський номер - і по цьому номеру неможливо визначити до якого оператора він належить. Дзвонити на селл - просто набираєм місцевий 7-ми значний номер, так само і з селл (мобільний) на будь який інший - 7 цифр. Всі дзвінки платні як вхідні так і вихідні, час рахують похвилинно (лише дехто - посекундно на контракті). Припейд (передоплачений сервіс) непопулярний, в основному користуються контрактами з абонентною платою на 2-3 роки.
Оскільки на контракт телефонний апарат часто безкоштовний або значно дешевший, крім того за абонплату часто надають певну кількість (100,200,400,1000 на місяць) хвилин безкоштовно, + вечори і субота, неділя необмежені місцеві дзвінки. Якщо час перебрано, до додаткова хвилина буде десь $0.35/хв = 35с
Але й на самій платі оператори дурять таким чином - скажімо, кажуть що плата на місяць $25, але ще є так зване system fee в $7, які всеодно потрібно платити, буде сюрпризом і те що визначник номера також не працює, а що працював потрібно ще $6-9 в місяць, + ще податки які в ціну ніколи не включають а платити треба, так що підписувався на $25, а треба платити $41.
А багато людей платять >$100 в місяць
Якщо відмінити контракт раніше терміну, то потрібно заплатити штраф в розмірі $$ 300-500.
Ще цікавий момент: як тільки ви виїхали за місто кілометрів за 30 чи більше і хочете подзвонити додому (або вам хтось дзвонить з дому) то такий дзвінок вже буде long distance і за нього потрібно буде додатково платити (десь 30с/хв).
Едина хороша сторона тут - це якщо ви приїхали в інше місто і дзвоните на місцевий номер то дзвінок буде місцевим (хоча його треба набирати явно як міжміський)
В Канаді діє дві системи мобільного звязку - більш поширена CDMA 1900 і GSM850/1900 - що не співпадає з европейською.
CDMA - Telus i Bell мають свої телефони без sim карт і залоковані, їх не можна перепрограмувати на іншого оператора.
GSM - Rogers i Fido також залоковані і непридатні для роботи в Європі. Хоча телефони з Європи, які 3-4х стандарті і не залоковані працюють в місцевих мережах, та їх мало і вони не продаються в місцевих магазинах. Вибір телефонів дуже обмежений, як правило є 5-6 моделей в кожного оператора і вони несумісні з іншим - оце і весь вибір.
Передоплачений сервіс є, і хоча на перший погляд він дорожчий, в дійсності плата в місяць набагато менша (якщо не зловживати і не влаштовувати конференції) приблизно $10 в місяць, картки як правило діють 30 днів і якщо невчасно заправитись, то залишок грошей втрачається (хоча можна позвонити в custom service, поплакатись в жилетку і гроші повернуть, правда скільки разів це можна робити, я не перевіряв :-)
В 2007 році ввели щось нове: Так званий portable number, тобто тепер можна свій мобільний номер переносити від одного оператора до іншого а також можна мобільний номер перенести на стаціонарний, а стаціонарний на мобільний.
Номер - Твоя власність - що хочу те й роблю.

Internet: Service providers
В 2000 році ми ще застали 3 компанії що надавали безкоштовний телефонний інтернет, dial-up, за що вони постійно показували рекламу. Спочатку інтернет був без обмежень, потім 60 годин на місяць, потім знову став необмеженим але за $10 в місяць. Тут ми і подумали - що навіщо платити $10 за інтернет і $25 за звичайний провідний телефон. Як ми можемо мати швидкісний інтернет з повноцінним домашнім телефоном і тим самим номером за $40
і вже небуде занятого сигналу, навіть як ми говоримо по телефону.
Зараз практично всі мають швидкісний інтернет - кабельний або ADSL по телефонній лінії, що не заважає її нормальній роботі, тай швидкість величезна.
Інтернет явно став необхідністю. Ми маємо змогу дивитись 11 програм з України, 10 з Росії і 7 з Польші через internet TV tuner від компанії IBM, тепер і телефонні компанії розпочали трансляцію телепрограм через інтернет, а через цей сайт можна дивитись більше 2000 TV станцій з цілого світу. Інтернет трафік необмежений (обмежена лише швидкість :-).
Майже всі компанії, фірми, організації мають свої веб сторінки, куди відправляють за додатковою інформацією, навіть дітям в школі часто задають завдання через інтернет.

неділя, 6 квітня 2008 р.

Казіно Casino

Наше життя - це Казіно, ми всі щось плануємо, але який і коли буде Джекпот... відповідь в Казіно
(генератор випадкових чисел за які потрібно платити)

В Едмонтоні є 7 казіно, де люди по суті добровільно програють гроші, чи то платять добровільний податок. Що дивно - люди дійсно вірять що вони можуть виграти і переграти, ці керовані компютером машини чи як їх ще називають "однорукі бандити". В середньому в Казіно є 600 гральних машин. Правила прості - вкладай (чи як дехто каже інвестуй) і надійся що щось виграєш. Миттева лоторея - миттевий результат! Люди грають годинами, днями, місяцями і навть роками і десятиліттями. На свому особистому досвіді вивчають закони статистики і це досить захоплююче!
Машини запрограмовані на те що приблизно 92% вкладених грошей повертається у вигляді виграшів, які в свою чергу також програютья по цьому ж самому закону.
Що цікаво - так це те що власником всіх машин є уряд Альберти. Ніхто не має права володіти такими заразними машинами, лише уряд і ось як це влаштовано:
Казіно є приватними і вони лише надають площу під машини за що отримують 15% від прибутку, інші 15% ідуть на рахунки неприбуткових організацій таких як Пласт, чи товариство Української мови, чи тенісний клуб, чи Ірландські танцювальний колектив....
Кожна неприбуткова організація працює по 2-дні в казіно і її члени є волонтирами, тобто працюють безкоштовно (їда для них також безкоштовна). Їх робота заключається в обміні фішок на гроші в касі, перерахунок грошей з гральних столів і переноска фішків до столів в супроводі охорони. Є спеціальна кімната для волонтерів з телевізором, диванами і столами. робота зовсім не важка, тільки що треба бути до 2-ї ночі. Група з 20 чоловік за 2 дні заробляє в середньому 60-70 тис.$ для своєї організації. Непогано!
Решта 70% прибутку іде до уряду який витрачає їх на різні соціальні програми.
те що волонтери міняються кожні 2 дні не дозволяє утворити якісь злочинній організації, адже гроші величезні, і хто його знає хто що виграв, чи програв на гральному столі. Черга на волонтирство казіно, в середньому 18 місяців і наступний раз це може бути інше казіно серед семи в місті. Дилерам потрібно було б домовлятись що разу з іншими людьми. На стелі казіно розміщено безліч відеокамер які продивляються і записують кожний квадратний сантиметр, досить якісно. Випадків шахрайства практично немає.
Всі гральні машини об'єднані в спеціалізовану мережу по цілій провінції, вся фінансова інформація, а також security (хто і коли відкривав дверцята мишин, забирав гроші, відкривав компютер) передається до розподіленої бази даних.
Машини організовано активовуються в 10 годині ранку і деактивовуються в 3-й ночі, фізично їх не вимикають і вони працюють роками. Цікаво - що люди дійсно вважають що вони можуть виграти і побороти комп'ютер.... і "заробити гроші в Казіно"
Примітивні машини початку минулого століття, де генератором випадкових чисел була прижина, що приводилась в дію великою ручкою справа (звідси і назва - однорукий бандит)
Ця пружина штовхала три колеса з різними символами і на основі випавщої комбінації виплачувався виграш. Ці механічні предки вже давно заміними мащини з потужними процесорами і складною електронікою. Майже всі сучасні машини мають по два плоскі рідкокристалічні екрани з якісним зображенням і звуком. Принципи гри правда не змінились і вони побудовані на чистій статистиці з нахилом в сторону власників машин.
Хоча звичайно вам тепер покажуть гарне відеошоу на екрані.
Тобто простою мовою, якщо кинути в машину $1 млн. то назад в кращому випадку ви отримаєте $900-940 тис. і 60-100 тис. буде нехватати,
але якщо то буде $100 - то результат невідомий (скоріше всього отримаєте $0)

Найменше Казіно має 320 машин, найбільше 850. Зали в казіно мають декілька аварійних виходів - це двох створчаті двері, які легко відкриваються назовні, простим поштовхом. В такі двері легкова машина легко проїде. З вулиці в них зайти не можна оскільки немає дверних ручок :-).
Ваш колега міг би відкрити двері з середини але
перше, в цьому немає ніякої потреби оскільки легко зайти через парадні двері
друге, ввімкнеться сигналізація і буде шум, прийде охорона напевно.
Одним словом у випадку пожежі втекти легко. Ті самі правила діють і в барах і в будинках (все ж побудовано з дерева).

Публіка в Казіно різна, але обстановка не кримінальна, багато простих роботяг і пенсіонерів, які напевно не були в школі, коли вивчали закони статистики... В пятницю і суботу людей більше і вони багатші, приходять не лише пограти а й по веселитись. потанцювати, добре поїсти (їда в казіно таки досить дешева)

Крім гральних машин є ще столи для гри в карти, в кості і звичайно рулетка.
Дуже популярна гра в покер, окремі гральні кімнати при казіно відкриті круглодобова і людей там багато. Більша половина з них, китайці - страшно азартні люди.
Гравці грають між собою, а казіно бере 5% від виграшу (rake), за це казіно представляє ділера що роздає карти, приміщення, охорону, кожна нова гра починається новими картами - карти грають один раз. їх потім ріжуть чи роблять в них дірки і знищують. Кому охота грати з жуліками і з міченими картами?! Я б боявся грати в когось вдома... правда я взагалі не граю.




продовження буде....

середа, 26 березня 2008 р.

Запрошуємо до Канади і до Едмонтону! Проживання


.... Хоча життя на Землі є дорогим, але воно включає безкоштовну поїздку довкола Сонця - кожний рік !

Як правило новоприбулих вітають в Аеропорті що розташований е... кілометрів за 20 від міста. Бажано щоб хтось зустрічав. Найперше житло, є - апартмент (або квартира як кажуть на Україні). Це перша ступінь через як всі проходять. Як правило всі апартменти здаються на рент (оренда), люди рідко їх купують. Арендна плата зараз приблизно $900-$1100 в місяць і
вона завжди напочатку здається великою (ми платили $500 в 2001 році і також здавалось дуже багато) але якщо є робота, то жити можна. Власник апартменту називається Landlord.
Він або його представники збирають арендну плату. Плата береться за місяць вперед. Якщо ви виїзжаєте раніше, то заплатити все одно потрібно за повний місяць. Договір про аренду як правило вступає в силу з 1-го числа, так що поселитись в середині місяця дуже важко. Відповідно кінець місяця - час коли є масові переїзди. Щоб поселитись в апартмент потрібно заповнити аплікацію і якщо лендлорд її затвердить - час поселятись. При поселенні перший раз потрібно заплатити за 1 місяць, а часто і за 3 місяці наперед (коли лендлорд боїться що ви немаєте грошей і втечете) плюс так званий damage deposit в розмірі однієї місячної плати. Ці гроші вам повернуть при виселенні за винятком суми що піде на чистку і миття аппартменту (якщо чисто - то повернуть повністю). Типовий апартмент має 1- 2-і спальні плюс вітальна кімната, туалет з ванною, кухня з холодильником, плитка, кухонна стінка.
Шафи, чи то скоріше ніші вбудовані в стіни, так що вам потрібно буде диван, стільці, ліжка столи, шафів - не треба. На підлозі синтетичний килим (carpet). Вода гаряча і холодна, тепло входять в ціну ренту. Електрика, телефон, інтернет, кабель платиться окремо відповідним компаніям. Вхід в будинок-апартмент має домофон і двері можна відкривати дистанційно. В апартменті як правило відсутні пральна і сушильна машинки - але є спільні пральні і сушильні машини на кожному поверсі і вони є платними, приблизно $1-$2 за разове використання (дехто ходить в так звані Landromat - де встановлено потужні пральні і сушильні машини, але треба сидіти там і чекати: щось таке що деколи в кіно показують)
Як знайти апартмант: можна через інтернет, газети а найпростіше просто по об'явним щитам на самих апартментах. Найдешевше жити в 2-3 х поверховому будинку, висотні будинки на $200-$500 дорожчі - (плата за чудовий краєвид). Кожний апартмент обов'язково має місце для стоянки автомашини до якої підведена електрика (взимку до неї підключають автомобільний нагрівач - це просто звичайна грілка що тримає масло теплим, щоб легко заводити машину під час морозів).
Плату за апартмент вносять в кінці місяця за місяць в перед. Це повинен бути чек. Оплата готівкою не практикується і на Вас дивитимуться з підозрою як на нарко-дилера. Крім того плату збирає менеджер (це такий самий рентівник як і ви, але за те що він прибирає в коридорах і довколо будинку - він не платить за проживання). Менеджер зовсім не хоче тримати готівку всебе вдома.....
Десь за рік (деколи за два, чи за три) коли вам надоїсть платити рент, і коли ви вже освоєтесь і буде робота - пора купувати щось своє...
Можна купити апартмент - але це нецікаво і це вже пройдений етап.

Кондо - це перехідне житло між апартментом і хатою. Що таке Кондо? Фактично це окрема квартира з окремим входом з вулиці і невеликим приватним подвір'ям. Деякі дорожчі кондо також мають вбудований гараж на одну машину. Як правило, в одному будинку є 4 - 10 окремих кондо. Типове кондо має 2 поверхи і від 2-х до 4-х спалень + кімната в basement-i, 1-2 туалета, незалежну систему нагрівання води і повітря, розміщених в бейсменті, там також встановлені пральна і сушильна машинки.
Кожне кондо моє свою автостоянку де місця розписані і де є це декілька місць для візітерів (скажімо до вас приїхали гості), стоянки мають розетки для підігріву машин і вони підключені до вашого електро-лічильника. Всі кондо-містечка мають так зване condo-fee це щомісячна плата в кондо кооператив - за прибирання території і снігу, і на ремонти. Все що всередині - це ваше. Все що зовні - це ремонтує кондо кооператив (вікна, дах, паркани, стоянки). condo-fee приблизно $100 - $250 в місяць, окремо також треба платити за газ, світло і воду (останню оплачують двічі: як таку що втікає і таку що витікає як каналізація).
Плата за газ і світло має дві складові також - одна за те що воно є - підведено труби, дроти які потрібно ремонтувати час від часу і друга часта вже за сам газ чи електрику (так що навіть при нульовому споживанні- платити треба) Загальні витрати на кондо спочатку дещо вищі ніж за апартмент, але вони майже не міняються, тоді як рент періодично росте.


Хата, власний будинок -
Ми і майже всі наші знайомі переїхали жити у власні хати, куплені звісно що в кредит на 25 років, З економічної точки зору жити в хаті стає вигідно через декілька років, оскільки орендна плата за апартменти постійно росте а плата за кредит лишається та сама. Хата звісно є більша за апартмент, має гараж на 2-3 машини, подвір'я з маленьким садочком (незабувайте що наше місто має майже 1 млн. людей - та більшість з них живуть у власних хатах).
Крім плати банку за кредит ($1000 і більше), також необхідно платити за світло ($50), воду (25), каналізацію (25), газ (35-200) газ іде на опалення і на гарячу воду, вивіз сміття (25), телефон-швидкісний інтернет (40), TV (30), також взимку необхідно чистити свій тротуар від снігу (можуть оштрафувати на сотню). І як і всюди, ці цифри потихенько ростуть...
До плати якої нема на Україні ще входить щорічний податок на житло в розмірі приблизно 1% від ринкової вартості хати, (за орендоване житло платить власник) .

Можете сміятись - але практично всі хати, кондо і апартменти- будуються з дерева.
Цегла використовується дуже рідко і то як декоративна стінка, чи обробка на камін.
Будується дерев'яний каркас, в середині стіни з гіпсокартону, зовні спеціальна тирсоплита з довгою тирсою чи то стружкою + пластикове чи якесь інше покриття, всередині скло-вата як ізолятор. І такі хати є дійсно теплі, навіть якщо на дворі -40 С. Ми спочатку дивились на це скептично, дуже вже ті стіни - тоненькі, а тепер привикли.
До переваг дерев'яної хати я б додав те що її легко перебудувати чи щоь змінити всередині, провести проводку чи телевізійний кабель і таке інше. Звісно проти танка така хата не вистоїть (як і цегляна також)



(пишу продовження......)

неділя, 23 березня 2008 р.

Сонячна Альбертa


Let's get started, Ukrainian text:
Багато моїх друзів цікавляться Альбертою і Канадою,
так що я вирішив почати писати коротенькі статті про наш досвід і наше бачення
життя в Альберті і її столиці місті Edmonton.
Вартує почати з географії:
В Канаді є 10 провінцій і три території, всі ці адміністративні одиниці є свого роду окремими державами зі своїми законами, податками, часом і мовою (Квебек - суто франкомовна провінція)
Провінція Альберта утворилась в 1905 році і її столиця - місто Едмонтон. Інше велике і можливо більш відоме, місто Альберти це - Калгарі. (пам'ятаєте - Зимові Олімпійські Ігри?)
На заході розташовані чудові скалисті гори. Альберта поділяє їх з Британською Колумбією. На сході - хлібна і рівнинна провінція Саскачеван (Saskatchewan), на півдні американський штат Монтана, а на півночі субарктична тундра - Північно-Західні території.
Площа Альберти перевищує площу України а проживає тут 3.2 Млн людей
90% населення проживає в так званому Едмонтон-Калгарі коридорі довжиною 300 км.
Клімат континентальний, сухий, багато сонячних днів, дощі бувають відносно рідко.
Сніг випадає в кінці листопада і лежить на кінця березня а то й квітня.
Літо тепле (деколи жарке) і приємне. Весна і Осінь короткі.
Клімат сухий, тому морози легко переносяться взимку.
Сонце - частий гість в небі Альберти, як літом, так і зимою.